Az 1997-ben bemutatott Herkules, a Disney 35. egész estés filmje. A görög mitológia világába repítő alkotás fő gonosza Hadész, aki elégedetlen a helyzetével az istenek között. Nézzük róla pár érdekességet!
Leghatalmasabb, leggazdagabb
Mivel Hadész egy isten, egész pontosan az alvilág- valamint a földalatti bányák és feltáratlan kincsek istene, ráadásul ő a holtak ura is, így minden bizonnyal a leghatalmasabb és leggazdagabb fő gonosz a Disney – filmek történetében.
Aura nélküli
Hadész, a film egyetlen olyan istene, akinek testét nem öleli körül ragyogó aura. Valószínűleg a sötétségét, gonoszságát igyekeztek ezzel hangsúlyozni az alkotók. A mitológiában is “különcnek” számított, hiszen az istenek közül egyedül Hadésznak nem emeltek szentélyt és nem, vagy csak ritkán mutattak be neki áldozatot. Olyan rettenetesnek tartották ugyanis, hogy senki nem kívánta bármivel is önmagára felhívni Hadész figyelmét.
A tűz ura is Hadész?
Nem! A film szerint ezt az elemet is Hadész uralja, a valóságban, azaz a mitológia szerint a tűz felett nincs semmi hatalma.
A legidősebb
Az istenek teremtéstörténete szerint a legelső istenek Khaoszból, a tátongó ürességből születtek, s az ő leszármazottaik népesítettél be az istenek örök lakhelyét, Olümposzt. Bár a görög mitológia kezdeteit nem tudjuk pontos évszámhoz kötni, abban biztosak lehetünk, hogy Hadész a legidősebb negatív főhős a Disney történetében.
A fő gonosz, aki nem hal meg
Miért is tenné? Hiszen isteni hallhatatlanságot élvez, így Ratcliff kormányzó (Pocahontas) mellett Hadész a másik Disney fő gonosz, aki a történet végén életben marad.
Jack Nicholson, mint Hadész?
Több név is felmerült Hadész szinkronhangjaként, mint például David Bowie énekes, Willem Dafoe (Pókember, A nagy fal), John Lithgow (Dexter, Shrek) és Jack Nicholson (A tégla, Batman). Utóbbi olyan feltételeket követelt, amit a Disney nem óhajtott teljesíteni, így a megtisztelő feladatot végül James Woods kapta, ami nagyon is remek választásnak bizonyult.
A jó szinkron fél siker
Az eredeti tervek szerint Hadész komor, mogorva karakter lett volna aki lassú, félelmet keltő beszédhangjával hangsúlyozza gonoszságát. Ám James Woodsnak köszönhetően a szinkron pattogós és dinamikus lett, ráadásul a színész – főleg párbeszédek során – sokat improvizált. Ezek a rögtönzések annyira jól sikerültek, hogy az alkotók végül meghagyták s Hadész a kiváló szinkronnak köszönhetően kifejezetten humorossá vált.
Gonosz és normális
A legtöbb Disney gonosz valami finom “stikkel” rendelkezik. Többnyire hatalomra vágynak, s ez annyira eluralkodik rajtuk, hogy már-már súrolják az őrület határát. Hadész sem különb, ami a céljait illeti, ám ő kivételesen normális, tiszta elmével megáldott.
A legviccesebb
A Disney előszeretettel tompítja fő gonoszai negatívságát humorral. Gondoljunk csak Jafarra (Az Aladdin hataloméhes udvari varázslója) vagy Yzmara (Eszeveszett birodalom gonosz titkárnője), na meg persze Hook kapitányra (Pán Péter gonosz kalóza). Mindegyik karakter a maga nemében poénos, ám mind közül Hadész a legviccesebb fő gonosz.
Gonosz-e a fő gonosz?
Hadész sok negatív kritikával illethető, de tulajdonképpen nem is annyira gonosz. Igaz, hogy a holtak ura és az alvilág isteneként mindenki retteg tőle, de valójában még így is ő az egyik legkellemesebb istenség a görög mitológiában.
Nos, ha esetleg nem láttuk volna a Herkulest ez a kis összefoglaló garantált kedvcsinálóként működik. Elő a pattogatott kukoricával és mesére fel!