A Disney 56. filmjeként látott napvilágot a Vaiana, melyet a hazai mozik 2016 decemberében tűztek műsorra. A történet magával ragadó, a látványvilág fantasztikus, fülbemászó gyönyörű betétdalokkal tarkított alkotás. Mindezt tudjuk a filmről és meg is szoktuk a Disney magas színvonalát. Nézzünk most pár olyan tényt, ami eddig talán nem volt ismeretes számunkra a Vaianáról!
Eredetileg Maui kopasz lett volna
A félisten Maui a filmben tekintélyes hajkoronával rendelkezik. Kezdetekben az alkotók egy kopasz karaktert álmodtak meg, de a csendes-óceáni szigetvilág legendáira támaszkodva végül meggondolták magukat és dús, göndör fürtökkel ábrázolták ezt a szereplőt.
A varázskampó nyomában
A történet szerint egy varázskampó adja Maui félisteni erejét. A kampó alakja egy óceániai csillagkép, melyet az általunk ismert skorpió csillagjegy jeléről mintázva készítettek el az alkotók.
Éjszakai égbolt
Szintén a hihetetlen profizmust és precizitást tükrözi, hogy csillagászok vizsgálták milyen lehetett 2000 évvel ezelőtt a Csendes-óceán feletti éjszakai égbolt látképe, hogy aztán a film esti-éjszakai jeleneteiben felbukkanó csillagok pontosan másolhassák a 2000 évvel korábbi állást.
„Korhű” ruhaviselet
Az alkotók a mese során összesen 7 szettet álmodtak meg Vaianának, s minden esetben kínosan ügyeltek arra, hogy kizárólag olyan anyagokat használjanak fel az ábrázolásban, ami már 2000 évvel ezelőtt is rendelkezésre állt.
Vaiana vörös tollai
A főszereplő leányzó azért kapta ezeket a rikító tollakat, mert a csendes-óceáni szigeteken a vörös szín az uralkodást szimbolizálja. Vaiana a törzsfőnök lányaként bátran viselheti a feltűnő színű kiegészítőket.
Heihei-t egy pimasz kakasnak szánták
Nem más ő, mint a történet együgyű kiskakasa. Az alkotók egy szemtelen jószágnak szánták, de mivel nem találták elég egyedinek, addig változtattak rajta, mígnem elnyerte végső, bájosan egyszerű jellemét.
Lalotai elnevezése
A mesében ez a szörnyek birodalmának elnevezése. Itt él Tamatoa is, az óriás rák, ki tömérdek kincset halmozott fel a tenger mélyén. A proto-polinéz nyelvben a “lalo” azt jelenti “alatt”. A “tai” pedig “tenger”. Lalotai = tenger alatt. Logikus az elnevezés, ugye?
Egy kis Pinokkiós irányvonal
Mauinak Pinokkióhoz hasonlóan van egy “élő lelkiismerete”. A kis fabábú esetében Tücsök Tihamér ez a karaktertárs, míg Mauinál a mini Maui tetoválása, amit az alkotók egyébként a filmgyártás során gyakran hasonlítottak is Tücsök Tihamérhoz.
A Vaiana zeneszerzőjének dupla öröme
Lin-Manuel Miranda köztudottan rajong A kis hableány című meséért. Éppen ezért érezte óriási megtiszteltetésnek, hogy a Vaianán két olyan hatalmassággal dolgozhat együtt, mint John Musker és Ron Clements. Ők A kis hableány rendezői. Ennél nagyobb öröm már csak fia születése volt, aki nem meglepő módon Ariel egyik barátjának, a hűséges ráknak, Sebastiánnak nevét kapta.
Aranyhaj hajával a habok szárnyán
Emlékszünk az Aranyhaj és a nagy gubancban szereplő káprázatos hajkoronára és annak grafikai megjelenítésére? Nos, bármilyen hihetetlen, a Vaianában lévő vízábrázolást Aranyhaj dús fürtjeinek levegőben úszó, lágy hullámzása ihlette.
Víz alá merült Vaiana hajmodellek
Mivel a főszereplő karakternek sok jelenete van a víz alatt, így a készítők Vaianáéhoz hasonló frizurával rendelkező modelleket kértek meg, hogy merüljenek víz alá. A frizurájukat tanulmányozva igyekeztek minél pontosabban lemásolni a haj víz alatti mozgásait.
Valljuk be, nem is gondolnánk milyen komoly kutatási, megfigyelési munkálatok előzik meg egy-egy karakter vagy jelenet megalkotását. Mi mindenesetre örülünk az apró részletek kidolgozásának, hiszen ezek összessége biztosítja számunkra az első osztályú Disney minőséget.