Gyermekkorunk legemlékezetesebb rajzfilmzenéi

Ha egy kis nosztalgiára vágyunk nincs más dolgunk, mint felidézni gyermekkorunk kedvenc meséit. Lehet, hogy nem emlékszünk minden szereplőre, tán a cselekmény is homályos, a főcímdalok azonban stabilan csengenek a fülünkbe. Idézzünk fel néhány nagyszerű alkotást a 70-80-as évekből 🙂

Mekk Mester

1980-as műről van szó, A mese írója Romhányi József, magyar író, költő, érdemes művész. A mese főcímdala Ránki György alkotása. A főszereplő kecske, semmihez nem értő “szaki”, lelkesen elvállal bármilyen munkát. Borzalmas tákolásai alatt mindig emlékezetes orgonajáték fut, mely máig a fülünkben cseng.

Füles mackó

“Füles mackó mond most néktek szép meséket gyerekek…” Ugye megvan a dallam? A hazánkban is népszerű, lassú beszédű mackóról szóló mese lengyel alkotás 1975-ből. Az eredeti főcímdal pillanatok alatt a gyerekek nagy kedvence lett, de mókás kedvű felnőtteket is megihletett, így számos szövegvariációját ismerhetjük.

Dr. Bubó

A Kérem a következőt! 1974-es születésű mese, Nepp József és Romhány József közös munkájának gyümölcse. A főcímben és a mese teljes szövegében remekül megmutatkozik “Romhányi a rímhányó” munkája. A végig rímelő szóviccek inkább a felnőtt közönséget célozzák, de nem volt olyan gyerek, aki ne fújta volna kívülről, hogy “Kígyónak lábsort, madaraknak fogsort..”

Mesék Mátyás királyról

1981 népszerű rajzfilmsorozata a magyar történelem legendás alakjáról, illetve”igaz tetteinek szép históriájáról” szól. Az aláfestő zenét a Kaláka együttesnek köszönhetjük. Meglehet, hogy a szövegre már csak kopottasan emlékezünk, de a fülbemászó dallam első ütemeiből azonnal tudjuk, hogy Mátyás király történeteit fogjuk látni.

Magyar népmesék

Ki ne emlékezne a Magyar népmesék dallamaira, s a galamb csőréből előfutó, címet keretbe foglaló népi motívumokra? A mese sorozat 1977-es, és tán a legnépszerűbb főcímdallal rendelkező magyar alkotás. Napjainkban a YouTube csatornán több zenei stílusban is meghallgathatjuk, mi több csengőhangként is letölthetjük.

Mézga Aladár különös kalandjai

A mese és a főcímdal szövege természetesen Romhányi József alkotása, ennél fogva rímes-humorral tűzdelt. “Kriszta tiszta gyagya, mert vizes az agya..” A mesében szereplő családtagokat mókás stílusban bemutató főcímdal egy részlete ez, melyet a 80-as évek szülöttei bizonyára minden nehézség nélkül máig fel tudnak idézni.

Süsü, a sárkány

A Süsü a sárkány kalandjai örökre egybeforrt Bodrogi Gyula nevével, azaz kedvenc egyfejűnk szinkronhangjával. A szerb rádiójátékból lett bábfilmet Csukás István írta 1977-ben, a főcímdalt pedig Bergendi jegyzi.

Hupikék törpikék

A bájos kis törpicsekekről mindenki tudja, hogy gombaházakban laknak és mindig vidámak. A főcímdalból megtudhatjuk még egy sor törp nevét, és főellenségük, a gonosz Hókuszpók is említésre kerül. Az 1981-ben kezdődő belga-amerikai mesét napjainkban is ismétli a Kiwi TV. A rajzfilm sorozatból több egész estés, nagyszerű mozifilm is készült, kicsik s nagyok legnagyobb örömére.

Az elsüllyedt világok

A fantasy kategóriájú, 1985-ös francia mesét hazánkban elsőként az MTV-1 sugározta 1990-ben. A főcímdal előtti narrációból megtudhatjuk, hogy Árkádia egy világrengés során a Föld alá süllyedt. Lakóinak emlékeit kitörölték, ám mikor a napjuk, Shagma megbetegszik és gyógyírt keresnek, Árkádia gyermekei bemerészkednek a tiltott múzeumba. Ott megtudják, mit az ősök rejtettek előlük s felfedező útra indulnak a Föld felszíne felé. A főcímdal sci-fihez méltóan sejtelmes, már-már hipnotikus, alkotója a román származású zeneszerző, Vladimir Cosma.

Nils Holgersson csodálatos utazása a vadludakkal

A svéd-cseh-japán remek 1980-as. A mese főszereplője, egy rosszcsont kisfiú. Nils a tanya állatai mellett pehjére egy varázslóval is kibabrál, aki cserébe törpévé változtatja a fiút. Összezsugorodott főhősünk a tanya házi lúdjával, Martonnal és hű kedvencével, Pocokkal csatlakozik a Lappföldre tartó vadludak csapatához, akikkel elképesztő kalandokat él át. A mese főcímdala kellemesen andalító, amiben a szöveg ugyan nincs túltolva, de a dallamára máig emlékszünk.

A nagy ho-ho-horgász

A 100 Folk Celsius nevű formáció jegyzi a magyar mesék főcímdalának legvidámabbját. A nagy ho-ho szinkronhangja s egyben a dal előadója, Balázs Péter. Az 1982-es rajzfilmen olyan nagy nevek dolgoztak, mint Bálint Ágnes, Dargay Attila és Csukás István.

spot_imgspot_img

Subscribe

Legutóbbi csutkaságok

Álomszótár – Értelmezd álmaidat könnyedén

Sokan gondolják elvetve az álmokat, de valójában hatalmas erőforrások...

Különleges és finom epertorták, képekkel

🌸 Eper Torta Különnapokra 🌸 Tavasz van, és az eper...

Miért kell iskolába járnom? Mert az életben nem elég csak YouTube-ot és TikTokot nézni

Szerinted miért kell iskolába járnod? Biztosan felmerült már benned...

Szurikáták – Ismerd meg a kis ragadozókat!

A szurikáták, vagy más néven négyujjú manguszták, a mongúzfélék...

Oroszlánok – Érdekes tények és szórakoztató információk

Az oroszlánok az egyik legismertebb és legnépszerűbb állatfajok közé...

Zsiráfok – A világ legmagasabb állatai

A zsiráfok az egyik legérdekesebb és legismertebb állatok a...

Elefántok – A szárazföldi óriások barátságos világa

Az elefántok az állatvilág egyik legérdekesebb és leglenyűgözőbb teremtményei....

Vuk mesekvíz

Szeretnéd tesztelni, mennyire emlékszel a Vuk rajzfilmre, az egyik...

15 szórakoztató érdekesség a békákról

A természet tele van csodálatos és lenyűgöző lényekkel, de...

A nagy Így neveld a sárkányodat mesekvíz!

Szeretnél egy kalandos utazásra indulni a sárkányok és vikingek...

Csutkás kategóriák

Földünk

Mintha egy Disney-filmből bukkant volna elő – Mont-Saint-Michel, a francia mesekastély

Victor Hugo, XIX. századi francia író-költő szerint, Mont-Saint-Michel nem...

Lenyűgöző könyvtárak a világ minden tájáról

A világon megtalálható könyvtárak mindegyike egészen különleges a maga...

Papakolea gyönyörű zöld homokos tengerpartja

Ka Lae közelében található meg Papakolea, amely az USA...

A Jindo sziget csodája

Dél-Korea harmadik legnagyobb szigete a Jindo. Évente összesen két...

Indonézia búvárparadicsoma: Raja Ampat

Ez a világon egyedülálló élővilággal rendelkező földrész Indonéziához tartozik,...
spot_imgspot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Hasonló csutkaságok

Vuk mesekvíz

Szeretnéd tesztelni, mennyire emlékszel a Vuk rajzfilmre, az egyik legemlékezetesebb és legnépszerűbb magyar mesére? Ez a játék nem csak szórakoztató, de arra is ösztönöz, hogy újra felfedezzük a klasszikus meséket. Vuk története számtalan fontos tanulsággal...

A nagy Így neveld a sárkányodat mesekvíz!

Szeretnél egy kalandos utazásra indulni a sárkányok és vikingek világába? Akkor neked való ez a kvíz! Az "Így neveld a sárkányodat" egy lenyűgöző mesesorozat, ami tele van izgalommal, kalanddal és humorral. A Hibbant-szigeti vikingek és...

A nagy Gru mesekvíz

Üdvözlünk a nagy Gru mese kvízjátékában! Ha szereted a Gru mesefilmeket, és szeretnéd tesztelni a tudásodat a filmekről, akkor ez a 20 kérdést tartalmazó kvíz tökéletes számodra. Izgalmas kérdéseket találsz a filmek szereplőiről, helyszíneiről és...

Különleges és finom epertorták, képekkel

🌸 Eper Torta Különnapokra 🌸 Tavasz van, és az eper is megérkezett! Ezzel a szép gyümölcssel készíthatunk egy finom epertortát, amelyet bármilyen alkalomra el tudunk készíteni. 👨‍🍳 20 különleges epertorta receptet találtok itt: 🥚 Klasszikus receptek🥚 Kreatív változatok🥚...

Miért kell iskolába járnom? Mert az életben nem elég csak YouTube-ot és TikTokot nézni

Szerinted miért kell iskolába járnod? Biztosan felmerült már benned a kérdés, hogy mi értelme van az iskolába járásnak. Az iskolában tanultak valóban felhasználhatóak-e az életben, vagy csak időpocsékolásnak tűnnek? Nos, Hartmut von Hentig Miért kell...